Czy Zespół Aspergera można wyleczyć?

Ławka w szkole

Okazuje się, że Zespół Aspergera jest nieuleczalny. Na szczęście, dzięki odpowiedniej terapii można skutecznie niwelować jego najcięższe objawy. Terapia Zespołu Aspergera sprawi, że dzieci dotknięte tym zaburzeniem mogą normalnie funkcjonować w przyszłości, być samodzielne i nawiązywać poprawne stosunki ze społeczeństwem.

Samo leczenie Zespołu Aspergera przebiega przede wszystkim na właściwej terapii socjologiczno psychologicznej. Nie ma tutaj mowy o farmakoterapii bowiem objawów nie da się zniwelować, Zespół Aspergera nie jest zresztą chorobą a jedynie zaburzeniem na tle neurologicznym. Leczenie odbywa się więc w tym przypadku w oparciu o terapię behawioralno – poznawczą.

Dzieci uczą więc tym samym komunikować w sposób sprawny z otoczeniem, rozwijają umiejętności rozpoznawania uczuć i radzenia sobie z napięciem. Pamiętajmy, że istotą zaburzeń Zespołu Aspergera są problemy z motoryką ruchu, ale też symptomy, takie jak zaburzenia lękowe, nadpobudliwość, wycofanie społeczne, brak empatii czy agresja. Terapia Zespołu Aspergera pozwala nie tylko na ich łagodzenie, ale nie dopuszcza także do rozwoju pojawienia się możliwych skutków ubocznych, takich jak moczenie nocne, zaparcia, bóle głowy czy senność.

Zobacz także: Kalambury hasła dla dzieci

Warto też wiedzieć, że niektórzy rodzice z braku skutecznego leku farmakologicznego sięgają po niekonwencjonalne metody łagodzenia objawów Zespołu Aspergera. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie działanie może bardziej zaszkodzić dziecku aniżeli pomóc i należy bardziej zdać się na pomoc fachowej psychoterapeutki aniżeli próbować zwalczać Aspergera samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *