Jak utrzymują się polscy studenci?

pokój dla studenta warszawa

Czy polscy studenci są na pewno biedni? Jak radzą sobie podczas przynajmniej 5letniej edukacji na uczelniach wyższych? Przedstawiamy najczęściej wybierane opcje na utrzymywanie się podczas podejmowania nauki na uniwersytetach i w szkołach wyższych.

„Na garnuszku” u rodziców

Okazuje się, że rozpoczęcie nauki na studiach wyższych nie staje się impulsem do rozpoczęcia samodzielnego życia i to również w zakresie zarabiania na własne utrzymanie. Co ciekawe, ponad połowa polskich studentów nadal mieszka wraz z rodzicami, korzystając z ich dochodów. Studenci, którzy podejmują naukę na studiach w trybie dziennym, zostają nieco usprawiedliwieni, natomiast ci, którzy wybierają studia zaoczne z całą pewnością, powinni czym prędzej pomyśleć o rozpoczęciu pracy i życiu na tzw. własny rachunek.

Praktyki i staże

Ci, których nadal utrzymują rodzice, mają znacznie bardziej uproszczoną ścieżkę zawodowej kariery. To oni studiują dziennie, mogą tym samym znacznie więcej czasu poświęcić na naukę. Warto też dodać, że to ci studenci mogą odbywać praktyki i staże zawodowe bezpłatnie, by tylko móc zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. Ci, którzy zmuszeni są zarabiać, bo na przykład wynajmują pokój dla studenta w Warszawie, a rodzina nie ma środków, by wspomóc finansowo, nierzadko muszą podejmować pracę w zupełnie innym zawodzie, by tylko generować dochód.

Praca dorywcza

Coraz więcej studentów chętnie pracuje dorywczo albo sezonowo. Ogromnym powodzeniem cieszy się zatrudnienie w wakacje i to poza granicami naszego kraju. Nierzadko w ten sposób zarobione pieniądze spokojnie wystarczają na pokój dla studenta w Gdańsku czy innym mieście i przetrwanie roku akademickiego z daleka od rodziny. Warto przy tym dodać, że praca dorywcza jest też możliwa już w trakcie edukacji. Dzisiaj studenci mają możliwość prac zdalnej po wykładach, roznoszą ulotki, pracują w restauracjach czy pubach.

Praca na cały etat

Ci, którzy studiują zaocznie, najczęściej prowadzą już samodzielny tryb życia. W weekendy podejmują naukę, zaś w tygodniu zarabiają pieniądze. Cieszy ten fakt nie tylko dlatego, że stać ich na pokoje na studentów w Warszawie i nie muszą korzystać z pomocy rodziny. W ten sposób zdobywają również doświadczenie, by szybko móc się wspinać po kolejnych szczeblach zawodowej kariery.

Stypendia

Dobrą formą wsparcia dla studentów są stypendia. Można je otrzymać jako pomoc socjalną (jest przyznawana tym, którzy mają trudną sytuację finansową czy muszą przeprowadzić się z rodzinnego domu, by móc podjąć naukę) albo też w ramach wynagrodzenia za dobre wyniki w nauce. Wysokość uzależniona jest od prywatnej polityki każdej uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *