Co powodują mostki termiczne?

mostki termiczne

Mostki termiczne są niekorzystnymi elementami izolacji cieplnej, przez które ucieka największa ilość generowanego w budynku ciepła. Mostki termiczne powstają zazwyczaj w narożnikach budynku, na złączach instalacji, przyłączach, krokwiach na poddaszu czy załamaniach ścian oraz wszędzie tam, gdzie występują jakiekolwiek nierówności; bardzo często powodem powstawania mostów termicznych jest na przykład nierówno bądź niedokładnie zamontowana izolacja cieplna bądź połączenia różnych materiałów, z których ocieplenie budynku zostało wykonane.

Przez powstawanie mostów termicznych może uciekać nawet 20% ciepła a największą utratę zauważa się na częściach poddasza i stropach domu.

To właśnie dlatego dokonując wyboru materiału izolacyjnego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego trwałość, ale przede wszystkim jakość i grubość płyt izolacyjnych. Chociaż wcześniej uznawało się, iż najlepsza izolacja jest jak najbardziej gruba to dzisiaj coraz częściej stosuje się wysokogatunkowe materiały cienki, które są bardziej elastyczne i odpowiednio dopasowują się do ścian. Takie właśnie minimalizują nie tylko ryzyko powstawania mostków termicznych, ale także chronią przed niebezpiecznym przecież zagrzybianiem ścian czy pleśnią, która może powodować nie tylko niszczenie ścian budynków, ale także być przyczyną niektórych chorób domowników.

Z reguły mostków termicznych nie da się uniknąć w 100%, można jednak skutecznie zapobiegać jego występowaniu na dużą skalę – przed zakupem odpowiedniego materiału najlepiej udać się do fachowców, którzy dobiorą odpowiednią do naszego domu izolację i we właściwy sposób ją zamontują.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *