Leczenie onkologiczne – szansa czy wyzwanie?

plastyka brzucha warszawa

W leczeniu onkologicznym bardzo ważne jest podejście pacjenta do skądinąd dramatycznej i bardzo ciężkiej choroby. Tylko niektórzy pacjenci onkologiczni mogą cieszyć się w miarę mało lekkim leczeniem, które nie wpłynie (lub wpłynie w niewielkim stopniu) na ich samopoczucie. Mimo to warto oddawać się specjalistom, dzięki którym ten trudny etap życia będzie bardziej komfortowy.

Jak poprawić komfort pacjenta onkologicznego?

W leczeniu onkologicznym ważny jest przede wszystkim czas. Działania lecznicze intensyfikuje się po to, aby jak najszybciej usunąć zmiany nowotworowe. Dla przykładu, chirurgia onkologiczna piersi  jest najskuteczniejsza tylko wtedy, gdy w organizmie znajduje się jeden guz, który może być łatwo usunięty. W niektórych przypadkach guz jest nieusuwalny. Dotyczy to zwłaszcza nowotworów mózgu, w przypadku których jedyną, sensowną metodą leczenia jest wyeliminowanie go za pomocą dostępnych rozwiązań farmakologicznych.

Nie tylko leczenie

Walka o komfort pacjenta jest szczególnie istotna w przypadku osób, które są już w terminalnej fazie nowotworu. O ile wspomniana już wcześniej chirurgia onkologiczna piersi Warszawa niewiele może pomóc, o tyle można zastosować wiele innych, poprawiających samopoczucie rozwiązań. Zastosowanie pompy z morfiną lub specjalistycznych kroplówek może znacznie poprawić samopoczucie danej osoby i to nawet w przeciągu kilku najbliższych dni. W pewnym sensie może tu również pomóc chirurgia ogólna Warszawa, w ramach której można u pacjenta wykonać niektóre operacje (np. związane z funkcjonowaniem jelit). Warto zauważyć, że w wielu przypadkach takie działania nie tylko poprawiają samopoczucie pacjenta, ale też wydłużają czas jego życia w komfortowych warunkach. Istotny jest też kontakt z bliskimi, ale jest to raczej kwestia, którą można by poruszyć w innym artykule.

Reasumując, leczenie chorób onkologicznych to przedsięwzięcie trudne z punktu widzenia pacjenta. Mimo to warto zadbać o to, by w jego trakcie pacjent mógł się cieszyć jak najlepszym komfortem życia. Chirurgia naczyniowa lub w niektórych sytuacjach plastyczna, mogą odgrywać tu dużą rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *