Diagnoza zespołu Aspergera u dziecka nie jest łatwa. To skomplikowany proces, w którym biorą udział: neurolog, psychiatra, psycholog kliniczny, pedagog.
Ocena, czy dane dziecko jest chore na zespół Aspergera szeroki zakres czasu, począwszy od bardzo małych dzieci po dzieci np. w wieku 8-9 lat, a czasem nawet do wieku dorosłego człowieka.
Dlatego, jeśli tylko mamy podejrzenie, że nasze dziecko może mieć zespół Aspergera, to udajmy się do lekarza. Ale jak sprawdzić, jakie mogą być objawy?
Jeśli zaobserwujemy jeden z poniższych objawów to wtedy powinniśmy udać się do specjalisty. Na tej liście są między innymi:
- ograniczona komunikacja niewerbalna;
- trudność z nawiązaniem i utrzymaniem kontaktu wzrokowego;
- nieumiejętność swobodnego nawiązywania kontaktów;
- unikanie kontaktu fizycznego;
- problemy z zasadami panującymi w społeczeństwie;
- specyficzne zainteresowania, czasami wręcz obsesyjne;
- niezdarność fizyczna i manualna.
To najczęstsze objawy, z jakimi możemy się spotkać u dzieciaków. Jeśli tylko mamy podejrzenie, że jeden z nich dotyczy naszego dziecka, to wtedy udajmy się do specjalisty. Nie lekceważmy, bowiem ma to wpływ na rozwój i zachowanie naszej pociechy.
A czym wcześniej zaczniemy leczyć dziecko z tej dolegliwości, tym „normalniej” będzie mogło ono codziennie funkcjonować.
Nie bójmy się tego, przecież z zespołem Aspergera można normalnie żyć. Jeśli np. nasze dziecko jest w wieku przedszkolnym i wykryto u niego wadę, to najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie dziecka do przedszkola z terapią ZA.
Dodaj komentarz