Kolory jako oznaczenia tablic rejestracyjnych

ramki reklamowe do tablic rejestracyjnych

Poruszając się szczególnie po miejskich drogach, można zauważyć kolorowe tablice rejestracyjne na pojazdach. Dla osób nieznających tematu i świeżych kierowców może być zastanawiające, czemu dany pojazd ma niebieskie lub żółte tablice rejestracyjne.

Podział na kolory tablic rejestracyjnych służy szybkiej identyfikacji przeznaczenia danego pojazdu. Stosowanie konkretnych barw gwarantuje widoczność tablic i przekazuje w ten sposób komunikat, że dany samochód nie jest prywatnym i zwykłym autem. Podobnie jak w przypadku znaków drogowych zostały wybrane szczególne barwy gwarantujące rozpoznawalność i czytelność tablic rejestracyjnych.

Żółte tablice rejestracyjne

Żółta barwa jest jedną z najszybciej zauważalnych barw. W przeciwieństwie do czerwonego nie rzuca się w oczy i jest charakterystyczna. Kolor ten został wybrany do oznakowania tablic rejestracyjnych dla pojazdów zabytkowych. Gdy widzimy ferrari lub zabytkowe porsche z żółtymi tablicami to już wiadomo, że mamy do czynienia z kawałkiem historii światowej motoryzacji. Żółte tablice są wyróżnikiem, dlatego jak ktoś komercyjnie się zajmuje renowacją starych aut, to może dopasować do nich ramki reklamowe do tablic rejestracyjnych, które mogą przedstawić logo firmy, która odnowiła zabytkowy pojazd.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Kolor niebieski jest neutralnym kolorem, który króluje zarówno na Polskich, jak i światowych drogach. Jego rola jest kluczowa i przeznaczona wyłącznie dla dyplomatów. Oznaczenia różnych Państw na tle niebieskiego koloru jasno informują, że mamy do czynienia z pojazdem służbowym. W przeciwieństwie do innych kolorów niebieskie tablice posiadają białe litery, które są bardziej widoczne niż gdyby były czarne. Dlatego nie ma co się dziwić, gdy zobaczymy połyskujące bmw z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi przejeżdżającymi tuż obok nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *