Energia odnawialna i jej źródła

Kocioł na Biomasę

Odnawialne źródła energii stanowią doskonałą alternatywę dla paliw stałych, na przykład paliw kopalnych. Dzieje się tak dlatego, że energia odnawialna praktycznie nigdy się nie wyczerpuje. Pozyskuje się ją z naturalnych i co najważniejsze, powtarzalnych procesów przyrodniczych.

W Polsce do najbardziej popularnych źródeł, z których korzysta się na przykład w celu ogrzewania domów zalicza się energia słoneczna, wiatr, zasoby geotermalne, wodne oraz przyrodnicze, takie jak odpady drewna, wióry, gałęzie, rośliny.

O ile te pierwsze nie mogą być jeszcze wykorzystywane jako jedyne a tylko wspomagające czynniki ogrzewania tak te roślinne z całą pewnością tak. To właśnie z nich powstaje między innymi biomasa, która zdobyła na całym świecie i w naszym kraju olbrzymią popularność.

Biomasa jest dzisiaj największym i najczęściej wykorzystywanym źródłem energii, kotły na biomasę są najchętniej nabywanymi.

Wszystko dlatego, że tego rodzaju źródło jest nie tylko tanie, ale przede wszystkim ekologiczne. W odróżnieniu od węgla, jego spalanie nie emituje spalin, nie tworzy się więc niekorzystny smog. I to nie wszystko, biomasa jest łatwa w transporcie i magazynowaniu a jej spalanie przebiega w największej czystości, bez generowania popiołu i pyłu. Specjalne kotły na biomasę są praktycznie zautomatyzowane więc gospodarze nie muszą poświęcać wiele czasu i siły na ich obsługę. Po domu równomiernie rozprowadzane jest ciepło a domownicy mogą cieszyć się oszczędnościami w domowym budżecie – biomasa jest źródłem tańszym aniżeli prąd, porównywalna do węgla czy gazu, przy czym dużo łatwiejsza w obsłudze. Nie ma też ryzyka, że paliwo tego rodzaju kiedys się wyczerpie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *