Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim organizmie. Niestety, bardzo często ulega rozmaitym uszkodzeniom. Wpływ na to ma przede wszystkim ciężar całego ciała, jaki kolano podczas codziennej aktywności fizycznej musi unosić. Co więcej, kolano jest w ciągłym ruchu, intensywnie wykorzystywane podczas chodzenia.
Na kontuzje stawu kolanowego cierpią najczęściej sportowcy, dla których jego eksploatacja jest standardem w ramach uprawianego sportu. Uznaje się, że największym ryzykiem występowania kontuzji kolana obarczeni są kolarze, ale również kulturyści i wszyscy, którzy uprawiają sporty walki.
Oczywiście uszkodzenia kolana zdarzają się także bez względu na uprawianą aktywność fizyczną. O wiele częściej tego rodzaju dysfunkcje przytrafiają się osobom otyłym albo tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Ryzykiem obarczone są także osoby w podeszłym wieku ze względu na możliwość występowania zmian o charakterze reumatycznym.
Uszkodzenia kolana mogą mieć różny przebieg. Zdarzają się kontuzje mechaniczne, które natychmiast wiążą się z silnym bólem i niemożnością poruszania się. Innym razem schorzenie postępuje cyklicznie. Pacjent odczuwa dysfunkcje rzadko, a ból pojawia się czasowo i najpierw jest o minimalnym natężeniu, dopiero później narasta.
Do specjalisty należy udać się w każdym przypadku, natychmiast po zauważeniu niepokojących objawów. Bagatelizowanie problemów z kolanem może przyczynić się do trwałego unieruchomienia pacjenta.
W pierwszej kolejności zawsze wykonywane jest usg kolana. Warszawa, ale i inne duże miasta w naszym kraju dysponują sporą liczbą obiektów medycznych, w których takowe jest wykonywane.
Samo badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, bezbolesne i można je powtarzać wielokrotnie. Dzięki niemu diagnoza może być natychmiastowa, ponieważ specjalista otrzymuje od razu obraz wnętrza stawu kolanowego i występujące w nim nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że usg kolana bardzo często wykonuje się także już w trakcie leczenia, by móc oceniać jego przebieg i postępy.
Dodaj komentarz