Lekarz internista…. e-wizyta czy wizyta stacjonarna?

internista poznań prywatnie

Lekarz internista specjalizuje się w chorobach wewnętrznych osób dorosłych. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale także profilaktyką chorób narządów wewnętrznych. Dodatkowo kontroluje ogólny stan zdrowia. Do internisty mogą zgłosić się osoby dorosłe z takimi dolegliwościami jak np.: przeziębienie, grypa, kaszel, gorączka, permanentne bóle głowy, brzucha lub innych części ciała, duszności, wymioty, biegunki, obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie itp. Internista to specjalista,  do którego bardzo często pacjent przychodzi w pierwszej kolejności i tym samym staje się lekarzem pierwszego kontaktu.

W dobie pandemii COVID-19 zaczęto wprowadzać konsultacje lekarskie, e-wizyty w formie telefonicznej lub rozmów wideo. W przypadku kiedy możliwe były tylko takie formy kontaktu z lekarzem, było to dość mocno negowane. Jednak z upływem czasu, pomimo, że zostały przywrócone stacjonarne wizyty, część lekarzy i pacjentów nadal korzysta z e-wizyt.

Kiedy można umawiać się na e-wizytę do lekarza?

E-wizyta u lekarza jest możliwa i pożądana w kilku przypadkach:

  • kiedy pacjent ma ograniczony dostęp do lekarza, przez np. kłopotliwy dojazd i dotyczy to szczególnie osób starszych;
  • kiedy pacjent ma znacznie obniżoną odporność i każdy kontakt z wirusami i bakteriami może być ryzykowny;
  • w przypadku wystawienia recepty lub skierowanie do innego specjalisty;
  • w przypadku wystawienia/przedłużenia zwolnienia;

Co ważne e-wizyty powinny dotyczyć konsultacji w przypadku przebiegu przewlekłych chorób i dolegliwości. Nie jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy wizyta jest związana z wystąpieniem nagłych i ostrych dolegliwości, które wymagają przedmiotowego badania (przez np. dotyk, oględziny, osłuchiwanie czy opukiwanie). Innym przypadkiem są objawy niespecyficzne, gdy pacjent tak naprawdę nie wie co mu dolega, nie może rozróżnić czy jest to przeziębieni, czy grypa, a także gdy nie wie czy przy występujących dolegliwościach jest potrzebna wizyta stacjonarna u lekarza, a ma problem z pojawieniem się w gabinecie lekarskim. W tych sytuacjach warto na początek umówić się na e-wizytę, a podczas niej lekarz zdecyduje czy jest konieczność odbycia wizyty stacjonarnej. To także dobre rozwiązanie, gdy pacjent chce skonsultować swoje dolegliwości czy też wyniki badań ze specjalistą z innego miasta.

 

Lekarz internista prywatnie Poznań – Internista Poznań  (Internista Jeżyce, Internista Grunwald)

Jest wiele internistów, którzy oferują swoją pomoc w całej Polsce, dlatego należy pamiętać, aby zwracać uwagę na opinię rodziny i znajomych. Wielu pacjentom, zwłaszcza w przypadku gdy, szukają pomocy u wielu specjalistów zależy, aby to był dobry internista. W Poznaniu na prywatne wizyty u internisty można umówić się w Instytucie Mikroekologii. Możliwe są wizyty zarówno stacjonarne jak i telefoniczne, na których lekarz w takim samym stopniu jest w stanie zapoznać się z wynikami badań i przeprowadzić wywiad chorobowy z pacjentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *