Kleszcz u psa – jak go usunąć?

Kleszcz

Nie da się ukryć, że to właśnie kleszcze są najgorszymi wrogami psa, przede wszystkim w okresie wiosenno letnim. Pasożyty tego rodzaju są dosłownie wszędzie, nie tylko w lesie czy na łące, ale również na osiedlowym trawniku. Te przyczepiają się do skóry psa a długa i gęsta sierść pupila bardzo często nie pomaga w ich odnajdywaniu. Właśnie dlatego należy dokładnie oglądać skórę psa każdego dnia bowiem kleszcze nie tylko żywią się jego krwią, ale roznoszą także wiele groźnych chorób, również tych śmiertelnych.

Oczywiście, istnieją „domowe” sposoby na usuwanie kleszcza ze skóry psa natomiast dużo lepiej jest zgłosić się do specjalisty. Okazuje się, że bardzo często nieumiejętne usuwanie pasożyta kończy się pozostawieniem jego resztek czy głowy owada (która wbita jest w głębsze struktury skóry), co powodować może niebezpieczne powikłania. Usuwanie kleszcza przy pomocy pęsety, wacika i spirytusu salicylowego nie jest więc najlepszym sposobem.

Dobrze jest natomiast zwrócić się do weterynarza i to jak najszybciej. Im szybciej kleszcz u psa zostanie usunięty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powikłań. Jeśli więc zauważyłeś u swojego psa kleszcza w godzinach wieczornych nie zwlekaj do rana. W Twoim mieście na pewno funkcjonują nocne dyżury klinik a łatwo je znaleźć wpisując w wyszukiwarkę dowolne hasło typu „weterynarz 24h Kraków”. Dzięki temu w ekspresowym tempie zadbasz o zdrowie pupila, który otrzyma fachową pomoc. Weterynarz przekaże ci też na pewno szereg pomocnych informacji dotyczących tego, jak unikać kleszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *