Grypa żołądkowa — przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

dieta eliminacyjna objawy

Tzw. jelitówka dopada zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pojawia się nagle i daje silne objawy, które skutecznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Chociaż grypa żołądkowa najczęściej przechodzi samoistnie, to jednak bagatelizowana może mieć naprawdę przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Skąd bierze się jelitówka, czy można jej zapobiegać? Jak szybko zwalczyć objawy grypy jelitowej? Dowiedz się więcej już teraz i nie pozwól, aby problemy żołądkowe popsuły Twoje plany.

Skąd bierze się grypa żołądkowa?

Główną przyczyną występowania grypy żołądkowej jest zakażenie wirusowe układu pokarmowego. W przypadku osób dorosłych mówi się o zakażeniu norowirusami, zaś u dzieci objawy jelitówki wywołują przeważnie rotawirusy. Co istotne, raz przebyta grypa jelitowa nie daje gwarancji odporności. Okazuje się, że chory już po kilku miesiącach znowu może zostać zarażony. Co więcej, jelitówka jest niezwykle zaraźliwa, wirusy rozprzestrzeniają się bardzo szybko, wystarczy kontakt nie tylko z chorym, ale choćby przedmiotem, z którym miał styczność, aby doszło do zakażenia.

Jak objawia się jelitówka?

Objawy jelitówki pojawiają się już po kilku dniach od zakażenia. Pacjent cierpi z powodu silnych bólów brzucha, biegunki oraz wymiotów. Pojawić może się gorączka, dreszcze i ogólne osłabienie. Objawy znikają najczęściej do 14 dni, a po 3-7 stają się znacznie łagodniejsze. Pamiętaj jednak o wdrożeniu naturalnych sposobów, aby szybciej pozbyć się grypy żołądkowej.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Przede wszystkim znaczenie ma dieta eliminacyjna. Taka sama powinna być prowadzona dieta eliminacyjna u dziecka, jak i osób dorosłych. Musi zakładać wykluczenie dań tłustych i ciężkostrawnych. Potrawy powinny mieć płynną konsystencję, najlepiej, jeśli są gotowane. Wykluczyć należy cukry i nabiał, napoje gazowane, kawę i alkohol. Co powinna zawierać dieta eliminacyjna? Co jeść, aby szybko wrócić do formy? Gotowane warzywa, ryż, ogromne znaczenie ma nawadnianie organizmu poprzez dostarczanie dużej ilości elektrolitów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *