Kalprotektyna to białko wiążące jony wapnia i cynku, produkowane podczas procesów zapalnych przez komórki układu immunologicznego. Zaliczana jest do markerów jelitowych, czyli substancji wydzielanych do światła jelita, których stężenia są wskaźnikami stanu jelit. Kalprotektyna występuje m.in. w moczu, ślinie, stawach, ale przede wszystkim w kale i jest wytwarzana w przypadku występowania w organizmie stanu zapalnego. Badania kalprotektyny, a mówiąc precyzyjniej-poziomu kalprotektyny w kale pozwalają określić rodzaj zapalenia i w efekcie rozróżnić rodzaj choroby. Niekiedy oprócz badania kalprotektyny do postawienia ostatecznej diagnozy przez lekarza prowadzącego chorego konieczne jest poszerzenie diagnostyki.
Badania kalprotektyny – kiedy wykonać?
Badania kalprotektyny wykonuje się tylko z kału, bardzo często u pacjentów m.in. z nawracającymi biegunkami, w zawiązku z obecnością w kale śluzu i krwi. Oprócz wspomnianej sytuacji badania kalprotektyny zleca się również w podejrzeniu:
- choroby Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- raka jelita grubego,
- martwiczego zapalenia jelit,
- mukowiscydozy,
- celiakii,
- niektórych chorób reumatologicznych.
Warto podkreślić również, że badania kalprotektyny zleca się też w przypadku monitorowania przebiegu niektórych chorób, m.in. chorób zapalnych jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna), a także nowotworowych. Kontrolę markerów stanu jelit, warto przeprowadzić również u pacjentów otyłych oraz z chorobami metabolicznymi, ponieważ są oni bardziej narażeni na występowanie stanów zapalnych. Stężenie kalprotektyny wzrasta podczas zakażenia bakteriami np. Escherichia coli, Staphylococcus aureus. Badania kalprotektyny to także przydatny element diagnostyczny zespołu jelita nadwrażliwego (IBS). Badanie pozwala na rozróżnienie IBS od aktywnej choroby zapalnej jelit. Pozwala to lekarzowi dobrać odpowiedni model leczenia, dietę, a także wskazać dalszą diagnostykę w celu dobrania m.in. celowanej probiotykoterapii. Stężenie kalprotektyny jest również wyższe po znacznym wysiłku fizycznym oraz podczas terapii niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).
W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu jest możliwość wykonania badania kalprotektyny. Wystarczy zamówić zestaw do pobrania materiału ze strony internetowej Instytutu. Do badania należy pobrać ok. 10 g kału (wielkość 2 orzechów włoskich) i umieścić w pojemniczku. Kał należy dostarczyć niezwłocznie do laboratorium, maksymalnie w przeciągu 48 godzin od pobrania. W przypadku temperatury powietrza powyżej 25°C materiał należy zabezpieczyć wkładem chłodzącym. Możliwa jest wysyłka materiału do badania kurierem medycznym.
Dodaj komentarz