Choroby jelita grubego – diagnostyka i leczenie

Rak jelita grubego, zapalenie jelita grubego, polipy oraz uchyłki to najczęściej występujące choroby tej części przewodu pokarmowego. Ich diagnostyką oraz leczeniem zajmują się proktolodzy i wizyta w ich gabinecie powinna odbyć się niezwłocznie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Pamiętajmy, że nawet nowotwór złośliwy może zostać całkowicie wyleczony jeśli tylko będzie rozpoznany w początkowej fazie rozwoju.

Choroby jelita grubego są najczęściej na tyle uciążliwe dla pacjenta, że ten szybko decyduje się na pomoc lekarską. Zawód proktolog nie należy może do tych najprzyjemniejszych natomiast jest coraz bardziej potrzebny. Według statystyk, choroby proktologiczne są coraz częściej występującymi patrząc na schorzenia ludzkiego organizmu w ogóle. Wpływ na to mają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale również nieodpowiedni tryb życia. Zła dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów a nawet brak aktywności fizycznej nie wpływa korzystnie.

Diagnostyka chorób jelita grubego przebiega poprzez podstawowe badanie per rectum, czyli palcem.  W dalszej kolejności proktolog może wysłać pacjenta na kolonoskopię bądź anoskopię i wlew kontrastowy.

Już pierwsze objawy powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza. Do takich zalicza się krwawienie z odbytu, ból brzucha bądź krocza, problemy z regularnym wypróżnianiem, zaparcia bądź przewlekłe biegunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *