Terapia ZA szansą dla dzieci i rodziców

niemowlak

W przekonaniu wielu osób, które posługują się utartymi schematami i oceniają rzeczy w sposób powierzchowny, dzieci ze schorzeniami ze spektrum autyzmu nie czeka żadna interesująca przyszłość, a co gorsza, nie mają one szans stać się wysoko funkcjonalne lub nawet samodzielne. Prawda jest jednak inna, aby się ziściła trzeba tylko już bardzo wcześnie zainteresować się specjalną terapią.

Pierwszym krokiem na drodze do realizowania systematycznych postępów przez malucha z zespołem Aspergera jest znalezienie porządnej i sprawdzonej szkoły podstawowej, która oferuje terapię ZA na wysokim poziomie. Mowa tu o klasach, funkcjonujących całkiem inaczej niż typowe klasy. Skuteczna terapia zespołu Aspergera wymaga działania w znacznie mniejszych grupach, np. 6-8 osobowych.

Najlepsze szkoły z terapią ZA

Profesjonalna terapia ZA powinna obejmować specjalne zajęcia, zarówno na polu rehabilitacji fizycznej jak i lekcji, stawiających nacisk na socjoterapię oraz ćwiczenie percepcji i zmysłów. Pamiętajcie Drodzy Rodzice: człowiek z zespołem Aspergera może funkcjonować na imponującym poziomie i wieść piękne życie! Choć trzeba włożyć ogrom wysiłku i czasu by zapewnić takie możliwości dla swojego potomstwa. Wracając do samej terapii ZA, absolutną koniecznością jest opieka nad taką klasą przez dwóch nauczycieli, nawet zważywszy na to, że klasy terapeutyczne liczą mniej dzieci.

Klasy terapeutyczne powinny też opierać się na skrupulatnie przemyślanych podstawach programowych uczyć wg metody Johansena albo W. Sherborne’a. Oczywiście zapisanie się do takiej nowoczesnej szkoły podstawowej wiąże się z pewnym wydatkiem, jednakże warto wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić jak najlepsze warunki dla swojej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *