Klasy terapeutyczne w szkołach specjalnych

klasy terapeutyczne

Dzieci z zaburzeniami, takimi jak autyzm czy asperger wymagają szczególnej troski zarówno w domu jak i podczas szkolnej edukacji. Ponieważ choroba najczęściej nie pozwala na odpowiednią komunikację z otoczeniem i rówieśnikami powinno zadbać się, by klasy terapeutyczne stwarzały dogodne warunki nie dla ogółu, ale dla każdej jednostki pobierającej w niej naukę i korzystającej ze specjalistycznej terapii.

Klasy terapeutyczne najczęściej tworzone są w szkołach specjalnych w Warszawie czy innym mieście w Polsce. Charakteryzują się przede wszystkim mniejszą ilością dzieci – nierzadko naukę pobiera w nich jednorazowo tylko około 6-8 uczniów i właśnie dzięki temu wyszkolony specjalista może skupić swoją uwagę na potrzebach każdego z nich.

Co więcej, w klasach takich obecnych jest stale dwóch nauczycieli bowiem jak wspomnieliśmy dzieci z zaburzeniami tego rodzaju wymagają szczególnej opieki.

Warto również zwrócić uwagę na same zajęcia, jakie prowadzone są w klasach terapeutycznych. W nich oprócz podstawowego programu nauczania realizuje się także te autorskie, wymyślone przez szkołę i wyszkoloną kadrę. Ponadto nauka musi być zawsze połączona z właściwą terapią, która pozwoli na swobodny i efektowny rozwój każdego ucznia.

Trzeba również nadmienić, ze terapia, jaka prowadzona jest w tego rodzaju klasach opiera się zarówno na zajęciach relaksacyjnych, sprawnościowych, muzycznych, socjoterapeutycznych czy rewalidacyjnych. Tylko taki komplet pozwoli osiągnąć najlepsze skutki leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *