Problemy wychowawcze – jakie błędy popełniają rodzice?

problemy wychowawcze

Niestety to właśnie błędne decyzje rodziców dotyczące niektórych aspektów życia i postępowania dziecka przyczyniają się do powstawania problemów wychowawczych. Musimy pamiętać, ze to my jako ich jedyny autorytet (przynajmniej w tym pierwszym etapie życia) powinniśmy być dla nich wzorem, my przekazujemy im wartości, jakimi mają się posługiwać w codziennym życiu i to nasze zachowanie jest przez dzieci kopiowane.

Wychowując pociechę każdy rodzic chce oczywiście jak najlepiej jednak to właśnie to zapewnianie wszystkiego, co dobre jest najczęściej zgubne. Okazuje się, że zbytnie rozpieszczanie dziecka, nie wytyczenie mu odpowiednich granic, pozwalanie na „wszystko”, nie wyciągnie negatywnych konsekwencji zachowań staje się niekorzystne.

Z drugiej jednak strony problemy wychowawcze pojawiają się poprzez ciągłe krytykowanie i nienagradzanie dzieci – te zaczynają się buntować, czują się niedoceniane a swoim zachowaniem próbują zwrócić uwagę dorosłych. Karda pedagogiczna z wieloletnim doświadczeniem, taka, która uczy w szkole podstawowej w Józefosławiu czy na Bemowie zwraca uwagę na fakt, iż to rodzice powinni znaleźć ten „złoty środek”. Okazuje się, że nawet jeśli znajdą placówkę, jaką jest najlepsza szkoła podstawowa w Warszawie nie zawsze zapobiegną występowaniu problemów. Rodzice powinni zrozumieć, że to oni są od wychowywania dzieci a nie nauczyciele, których rolą jest jedynie utrwalanie dobrych nawyków i wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *