Przedszkole a rytm życia dziecka

Przedszkole Wilanów

Dla zdecydowanej większości dzieci pójście do przedszkola w mniejszym lub większym stopniu będzie związane z pewnymi zmianami w ich codziennym rytmie dotychczasowego życia. Zwłaszcza pierwsze dni tego okresu są lub potrafią być wyjątkowo trudne dla dzieci jak i ich rodziców. Pójście do przedszkola to nowa rola dziecka, która powinna być wspierana zachowaniem jego rodziców. Jedną z największych i najbardziej dokuczliwych zmian w rytmie dziecka jest potrzeba wcześniejszego wstawania i nauka samodzielnego ubierania się.

Dość istotnym czynnikiem wywołującym pewne zamieszanie u dzieci idących do przedszkola jest także zmiana jadłospisu i potrzeba przystosowania się do nowych form spożywania posiłków oraz nieco odmiennego jadłospisu, który posiada dane przedszkole.

Puzzle świecące w ciemności

Największą i zarazem najbardziej odczuwalną zmianą zwłaszcza w pierwszych dniach dziecka w placówce przedszkolnej jest bez wątpienia dłuższe przebywanie z dala od najbliższych mu osób. Dlatego też w celu zapewnienia mu pewnego komfortu warto będzie nieco wcześniej zadbać o to żeby nasze dziecko stało się bardziej samodzielne. Wcześniejsze zadbanie o to żeby dziecko potrafiło samodzielnie skorzystać z toalety wpłynie na zwiększenie jego pewności i zmniejszenie stresu związanego z poczuciem bezradności i brakiem kogoś bliskiego, kto mu w tym zazwyczaj pomagał.

Warto pamiętać, że czas pobytu dziecka w przedszkolu to przeważnie kilka godzin, dlatego też uczmy je samodzielnego jedzenia i potrzeby zgłaszania wyjścia do toalety. Warto również pamiętać o tym, że dziecko po powrocie z przedszkola do domu powinno znaleźć odrobinę ciszy i spokoju na odpoczynek i przygotowanie się do następnego dnia. W wielu przypadkach w związku z tym, że dziecko odwiedza codziennie przedszkole zmniejsza się zainteresowanie zabawą w mieszkaniu.

Artykuł napisany przy wsparciu placówki edukacyjnej Przedszkole Wilanów

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *