Większość produkowanych w dużych ilościach kół zębatych jest wykonywana na maszynach wykorzystujących metodę generowania kół zębatych. Ta metoda polega na przecinaniu kół zębatych poprzez ruch względny obracającego się narzędzia skrawającego i generowanie ruchu obrotowego przedmiotu obrabianego, przy pomocy takich narzędzi takich jak noże do produkcji kół stożkowych. Dwa podstawowe procesy wytwarzania to:
- frezowanie
- kształtowanie
Noże Fellowsa, czyli o co chodzi w frezowaniu, a o co w kształtowaniu?
Frezowanie wykorzystuje spiralnie żłobione narzędzie tnące zwane płytą grzejną. Zarówno płyta, jak i przedmiot obrabiany obracają się, gdy płyta jest podawana osiowo w poprzek półwyrobu przekładni. Frezowanie ogranicza się do wytwarzania zewnętrznych zębów na kołach walcowych i śrubowych z pomocą rozwiązań takich jak frezy, a nie noże Fellowsa – te są zarezerwowane do kształtowania. Frezowanie może być wykonywane na pojedynczym półfabrykacie koła zębatego, ale pozwala również na układanie wielu detali, co zwiększa wydajność produkcji.
Kształtowanie wytwarza koła zębate poprzez obracanie przedmiotu obrabianego w kontakcie z posuwisto-zwrotnym narzędziem tnącym, jak wspomniany już nóż Fellowsa. Nóż może mieć kształt koła zębatego, noża wielozębnego w kształcie zębatki lub jednopunktowego narzędzia tnącego.
Formowanie kół do właściwego kształtu
Tutaj używa się formowanych narzędzi skrawających, które mają rzeczywisty kształt lub profil pożądany w gotowym kole zębatym. Dwie podstawowe metody wycinania formy to przeciąganie i frezowanie. Przeciąganie jest najszybszą metodą obróbki kół zębatych i jest wykonywane za pomocą wielozębnego narzędzia skrawającego zwanego przeciągaczem. Każdy ząb na przeciągaczu jest na ogół wyższy niż ząb poprzedzający. W rezultacie głębokość cięcia wzrasta z każdym zębem w miarę postępu operacji przeciągania. Przeciąganie jest zwykle używane do wytwarzania wewnętrznych zębów kół zębatych. Zęby zewnętrzne można przeciągać inną metodą, gdzie wydrążone narzędzie do przeciągania służą do wycinania zębów koła zębatego.
Dodaj komentarz