Czym jest Fulfillment i dlaczego warto z niego korzystać?

logistyka dla ecommerce

Fulfillment to innowacyjne rozwiązanie, które przekłada się na zwiększenie skuteczności funkcjonowania sklepów internetowych. W dzisiejszych czasach coraz większa część przedsiębiorców internetowych korzysta z metody działania na modelu Fulfillmentu. Na czym to polega i ile kosztuje wdrożenie nowych procedur pracy w sklepie internetowym? O tym opowiemy w poniższym artykule.

Ten model działania jest wyjątkowo prosty – stąd jego rosnąca popularność na całym świecie. W praktyce jest to outsourcing usług dotyczących logistyki i realizacji zamówień sklepu internetowego. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż online mogą zlecić zewnętrznemu operatorowi realizację zamówień, a także:

  • przechowywanie towaru na magazynach,
  • kompletowanie zamówień i przygotowywanie towaru do wysyłki,
  • pakowanie przesyłek,
  • wysyłkę zamówień do klientów,
  • obsługę reklamacji oraz zwrotów.

Fulfillment to dla wielu przedsiębiorców szansa na szybkie rozkręcenie biznesu i zmaksymalizowanie sprzedaży przy jednoczesnej redukcji kosztów. Osoba zarządzająca sklepem online może zająć się promocją biznesu oraz poszerzaniem oferty na nowe grupy klientów, natomiast zewnętrzny partner Fulfillmentowy będzie realizować zamówienia i zajmować się wszystkim, co związane z logistyką biznesu e-commerce.

Nowoczesne rozwiązania modelu Fulfillment obejmują co najmniej kilka innowacyjnych metod pracy, które wykorzystują m.in.:

  • WMS, czyli oprogramowanie do zarządzania ruchem towaru w magazynie,
  • CRM, czyli cyfrowe bazy danych klientów,
  • ERP, czyli systemy do planowania pracy zasobów ludzkich.

Warto mieć na uwadze, że Fulfillment to usługi, które są w 100% odpłatne. To oznacza, że przedsiębiorca e-commerce zawsze musi liczyć się z kosztami. W tym przypadku te są zdecydowanie niższe niż uruchomienie własnego magazynu przeładunkowego oraz zatrudnienie osób odpowiedzialnych za konfekcjonowanie towaru, pakowanie oraz jego wysyłkę wraz z obsługą zwrotów od klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *