Z czym wiąże się cyfryzacja radia?

radio cyfrowe bcast

Cyfryzacja radia wiąże się z postępem technologii, który pozwala na nadawanie transmisji innym sposobem niż tradycyjny – analogowy. Od końca 2013 roku największy polski nadawca – Polskie Radio – rozpoczęło nadawanie tym sposobem. Do jego obsługi niezbędny jest odbiornik na radio cyfrowe dab+. Skąd to dziwne określenie? Dab+ to nazwa tej metody transmisji i jest skrótem od angielskich słów Digital Audio Broadcasting Plus, czyli „Nadawanie cyfrowe Plus”.

Wprowadzenie tej metody wprowadziło sporo kontrowersji, ponieważ potrzebna jest nowa infrastruktura dla stacji chcących nadawać tym sposobem ( a jej koszt to czasem kilka milionów złotych), a w przypadku słuchaczy – nowe odbiorniki, które również mogą sporo kosztować. Tak czy owak cyfryzacja radia jest nieunikniona w dzisiejszych czasach, a odbiorniki dab+ potrafią odbierać także i sygnał analogowy.

 

Czym różnią się od zwykłych oprócz odbioru cyfrowego sygnału? Jedną z zalet jest wyświetlacz, który ukazuje informacje nie tylko o tym, jaka radiostacja jest nastawiona, ale pokazuje również nazwy odtwarzanych piosenek, prognozę pogody czy nawet informacje w skrócie. Dodatkowo otrzymujemy idealnie czysty, głęboki dźwięk oraz możliwość zapisu odsłuchiwanych rzeczy.

Niektóre modele mają nawet ekranik potrafiący ukazywać zdjęcia lub slajdy. Można powiedzieć, ze odbiornik dab+ jest tym dla tradycyjnego radia, czym smartfon dla telefonów stacjonarnych. Warto jednak pamiętać, że zasięg cyfrowy ma zostać wprowadzony na terenie całej Polski dopiero do 2015 roku, więc przed podjęciem decyzji o zakupie tego typu urządzenia warto sprawdzić, czy znajdujemy się w rejonie, gdzie będzie on już użyteczny. Oferty tego typu odbiorników można znaleźć w licznych sklepach ze sprzętem elektronicznym, a dzięki licznym promocjom ich nabycie nie wiąże się z dużymi kosztami dla przeciętnego użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *