Radio cyfrowe – nowoczesna technologia

radio cyfrowe bcast

Jak powszechnie wiadomo wiele osób lubi słuchać radia. Niektórzy słuchają wiadomości, inni muzyki, a jeszcze inni różnego rodzaju audycji radiowych. Nie jest kłamstwem,  że jakość odbioru w każdym z wyżej wymienionych przypadków ma znaczenie. Wiadomo, że technika z roku na rok rozwija się i jak nie trudno się domyśleć nie inaczej jest również w tym przypadku.

Dawniej istniały jedynie radia analogowe, dziś zdecydowana większość jaka pojawia się na półkach sklepowych to radia wyposażone w odbiorniki cyfrowe, które gwarantują nie tylko lepszy odbiór stacji radiowych, ale pozwalają nam cieszyć się wręcz krystalicznym dźwiękiem, pomagając uniknąć przy tym niepotrzebnych nerwów.23

W Polsce od 1 października 2013 r. działa oficjalnie pierwszy naziemny multipleks radiowy, gdzie znajdują się ogólnopolskie rozgłośnie Polskiego Radia, wszystkie programy, które są tam nadawane w standardzie dab+. Radio cyfrowe jest wyposażone w system Digital Audio Broadcastin, stąd też skrócona nazwa – radio dab+.

Wiele osób na co dzień korzysta z tej technologii nawet o tym nie wiedząc, gdyż wiele różnych urządzeń ma wbudowane w swoją strukturę taki odbiornik, np. telewizory, komputery, tablety, smartfony, telefony komórkowe, mp3 itp. Jest to czasami bardzo duże udogodnienie np. dla osób, które chcą wysłuchać wiadomości, a nie mają ku temu w danej chwili żadnej innej sposobności, niż odbiór stacji radiowej przez komórkę.

One comment

  1. To nowa droga dla radia, czy będzie dobra to się okaże. Trzeba przyznać, że DAB ma wiele ciekawych opcji, to bez wątpienia coś nowego na naszym rynku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *