Ptaki udręka czy niezbędny element przyrody?

sokół

Ptaki są bardzo ciekawym zjawiskiem we współczesnych miastach, to dzięki nim możemy „szczycić się” brudnymi chodnikami, zatkanymi studzienkami kanalizacyjnymi czy innymi „atrakcjami” czyhającymi na turystów. Ptaki nie wiążą się tylko i wyłącznie z problemami, są też zalety dużej ilość tych zwierząt. Bardzo dobre jest to, że zjadają po nas resztki, dzięki czemu nie marnuje się jedzenie. Na pierwszy rzut oka zwiększa to ich liczebność, ale tak naprawdę jest to możliwość dla drapieżników na zwiększenie ilości upolowanych ofiar dzięki czemu zwiększa się ich ilość. Taka sytuacja sprawia zwiększoną różnorodność. Jednak są pewne granice co do rozrostu tego rodzaju populacji, nie może bez końca się zwiększać, wydolność biologiczna jest w takim wypadku ograniczona.
Musimy dbać o przyrodę ale są pewne ograniczenia. Przyroda nie może nas zdominować. W przypadku ptaków granice te już dawno zostały przekroczone. Nie dosyć, że oblegają one nasze miasta to w dodatku, atakują nas ze wszystkich stron, nachalnie żądając pożywienia.

W szkole byłem uczony, że ptaki powinno się dokarmiać ale widzę, że jest to bezpodstawne gdyż ptaki powinny o siebie same zadbać. Jeszcze przed rozwojem cywilizacji nie potrzebowały żadnej pomocy, nagle okazuję się, że bez człowieka nie potrafią znaleźć sobie jedzenia. Jest to bzdura, mit, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, nie wnosząc nic do świadomości zwykłych ludzi. Moim zdaniem przyroda potrafi zadbać sama o siebie.

Najgorsze z całej bandy ptaków są gołębie, to one wyrządzają najbardziej widoczne i najgorzej wyglądające szkody. Zanieczyszczają chodniki, ulice i starówki. W Krakowie doszło do tego, że starówka słynie z gołębi oraz pozostałości po nich…

Na szczęście znaleziono receptę na złośliwość tych zwierząt czyli systemy do odstraszania ptaków. Są to różnego rodzaju straszaki, np. dzięki czujniki, które po wykryciu ruchu w swoim zasięgu zaczną wyć lub wydawać głos imitujący drapieżnika, inny przykład to wystawienie podobizny ptaka drapieżnego w miejscu gdzie ptaki najczęściej przesiadują. Jak widać odstraszanie ptaków to proces skuteczny ale dość uciążliwy dlatego lepiej nie dopuścić do plagi ptaków i zabezpieczyć się przed nimi w odpowiednim czasie przez odpowiednią profilaktykę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *