Antyki – jak wycenić ich wartość?

antyki

Nierzadko nie zdajemy sobie nawet sprawy, jaką wartość ma stary mebel stojący od lat w kącie salonu czy kredens, jaki pozostawiła po sobie ukochana ciocia. Tak naprawdę, aby ją stwierdzić niezbędna jest fachowa ekspertyza, którą można zamówić tylko u profesjonalisty.

Jeśli posiadamy przedmiot, co do którego jesteśmy przekonani, że jest antykiem, ale zupełnie nie mamy wiedzy na temat jego wartości dobrze jest udać się na przykład na Warszawskie Targi Antyków czy w inne miejsce, gdzie sprzedaje się i nabywa antyki, by tam oszacowali, ile za określony przedmiot czy mebel możemy uzyskać pieniędzy.

Trzeba zauważyć, że sama wycena jest najczęściej usługą płatną a jej koszt uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim bierze się pod uwagę sam przedmiot – inaczej ekspertyza będzie przeprowadzana na starek lampie naftowej a inaczej na wiekowym kredensie. W takim przypadku liczy się także rodzaj wyceny – czy chcemy nabyć ją na piśmie z zaświadczeniem autentyczności czy też wystarczy nam taka w formie ustnej.

Ciekawostką jest fakt, iż przedmiot, który posiada wycenę stworzoną przez fachowca zawsze ma większą wartość aniżeli antyki bez świadectwa oryginalności. Warto także zaznaczyć, że antyki posiadające certyfikat będzie nam łatwiej sprzedać niż te, których pochodzenie jest niepewne.

Pamiętaj – jeśli ktoś zaproponuje ci odkupienie starego przedmiotu, który kurzy się w Twoim domu i tak naprawdę został zapomniany, najpierw sprawdź jego wartość. Może okazać się, że koneser sztuki oferuje ci dużo mniejsze pieniądze aniżeli przedmiot jest ich wart.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *