Mieszkańcy większych miast nie muszą się martwić o odprowadzanie ścieków ze swoich domów. Ich jedynym obowiązkiem na tej płaszczyźnie jest uiszczanie comiesięcznych opłat za kanalizację i w tym miejscu zagadnienie ścieków się kończy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób, które mieszkają na wsiach lub na obrzeżach miast. W takich miejscach nie zawsze jest dostęp do kanalizacji, dlatego muszą oni zająć się tematem ścieków sami. Jeżeli sieć kanalizacyjna istnieje w okolicy, jednak działka nie jest do niej przyłączona, co prawda można się do niej przyłączyć, jednak wszelkie koszty z tym związane trzeba pokryć z własnej kieszeni. Jest to rozwiązaniem bardzo drogie, dlatego częściej decyduje się na budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Które z tych rozwiązań wybrać?
Klasyczne szamba budowane kiedyś odchodzą już do lamusa, a zamiast nich stawia się szamba ekologiczne. Są one wytrzymalsze oraz przede wszystkim szczelniejsze od poprzedniej generacji, dlatego wyciek ścieków poza komorę szamba jest niemal niemożliwy. Najczęściej stawia się szamba z tworzywa sztucznego, lecz jest też możliwość postawienia szamba betonowego, które ze względu na swoją wagę, nie będzie zbyt dużych rozmiarów (transportowana jest cała konstrukcja, a nie jej elementy). Szambo jest tańsze w budowie niż oczyszczalnia, jednak pamiętajmy, że będziemy regularnie ponosić koszty opróżniania komory ściekowej.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem opłacalnym na dłuższą metę, jednak koszty jej wybudowania są dużo większe, a do tego potrzebować będziemy konkretnych warunków na działce, by móc ją wybudować. Przede wszystkim potrzebna jest przestrzeń, ponieważ zachowane być muszą odpowiednie odległości od takich elementów jak dom, ogrodzenie, studnia, a nawet drzewa. Do niektórych typów oczyszczalni ścieków wymagane są także specjalne warunki glebowe.
Dodaj komentarz