Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne, które zaliczają się do odnawialnych źródeł energii, są coraz częściej realizowaną inwestycją. Wszystko dlatego, że pozwalają generować energię elektryczną w sposób całkowicie ekologiczny, ale system fotowoltaiczny (info: https://amperio.com/pl) wykazuje także szereg atutów ekonomicznych. Ile trzeba zapłacić za panele słoneczne i kiedy taka inwestycja się zwraca? Szczegóły prezentujemy poniżej.

Ile zapłacisz za panele fotowoltaiczne?

Nie da się określić jednej kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na fotowoltaikę. Każdy inwestor zapłaci za taki system inną cenę. Wszystko dlatego, że inne są preferencje każdego gospodarstwa domowego. Nieruchomości różnią się wielkością czy ilością domowników oraz zużyciem prądu. Znaczenie ma też liczba samych paneli i ich moc. Niektóre są starszej generacji, inne wykorzystują tę najnowocześniejszą.

Wylicza się, że średni koszt paneli fotowoltaicznych to 30-50 tysięcy złotych, a inwestycja zwraca się po średnio 8-10 latach. Co istotne, żywotność paneli szacowana jest na 30 lat, łatwo wyliczyć, jak długo prąd czerpany jest bezkosztowo. To również kryteria względne, ponieważ inwestor może postarać się o solidne oszczędności finansowe. Okazuje się, że na panele fotowoltaiczne można uzyskać dofinansowanie w ramach propagowania działań proekologicznych. Dzięki temu koszty inwestycyjne znacznie się zmniejszają.

Co ważne, oszczędności generowane są w trakcie działania paneli, ponieważ wytwarzana energia jest całkowicie darmowa, a inwestor zostaje uwolniony od ciągle wzrastających rachunków za prąd. I to jeszcze nie wszystko, ponieważ nadwyżki energii można z zyskiem odsprzedawać dostawcom, dzięki czemu fotowoltaika we własnym gospodarstwie domowym może stanowić doskonałe narzędzie do zarabiania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *