Od czego zależy energooszczędność okien?

okna energooszczędne

Zakup okien jest długotrwałą inwestycją. Dobrze o tym wiedzą właściciele przyszłych nieruchomości, które są w trakcie budowy. Okna odgrywają kluczową rolę, szczególnie gdy zależy nam na wysokiej jakości i energooszczędności. Wbrew pozorom wybór energooszczędnych okien nie jest zadaniem łatwym.

Mówiąc o oknach energooszczędnych wiele osób ma przed oczami okna, które są szczelne i chronią przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza domu. Taki pogląd jest częściowo błędny, ponieważ energooszczędność okien nie zawsze musi wynikać z braku ubytków i pęknięć w szybie, lub ramie okiennej. Energooszczędność wiąże się z zatrzymywaniem ciepła, jakie mogłoby wydostać się przez szczelne okno w sytuacji np. gdyby było ono wykonane ze słabej jakości materiałów.

Uciekające przez okna ciepło było powszechnym zjawiskiem jeszcze kilkanaście lat temu. Aktualnie sytuacja jest kontrolowana poprzez normy energooszczędności, które są ustalane przez Ministerstwo Infrastruktury. To w nich zawarta jest informacja dotycząca wartości współczynnika przenikania ciepła, który dla okien jest kluczowym parametrem.

Oprócz jakości produktu czynnikiem ryzyka mogącym negatywnie wpłynąć na energooszczędność okien może być nieprawidłowy montaż. Pomijając przypadki, w których rama okienna może zostać uszkodzona istotną rolę pełni metoda montażu okien. Okna energooszczędne wymagają starannego montażu. Przykładem może być zastosowanie specjalnej izolacji podczas montażu i odpowiednie osadzenie okien. Podczas takich prac montażowych wykorzystywane są specjalne taśmy paroprzepuszczalne oraz paroizolacyjne, które chronią przed niską temperaturą oraz wilgocią.

Wiele osób unika okien drewnianych, ponieważ wychodzi z założenia, że nie ma drewnianych okien energooszczędnych. Taka teoria jest błędna i wbrew stereotypom okna drewniane mogą być energooszczędne. Ponieważ aktualna technologia produkcji wykorzystywana przy wykonywaniu okien drewnianych pozwala uzyskać parametry zbliżone do tych, które posiadają okna PCV. Dlatego wartość współczynnika ciepła w znaczący sposób nie jest gorsza od tego, jaki posiadają okna wykonane z PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *