Sposoby na usunięcie zeza

Operacja zeza

Leczenie zeza powinno odbywać się możliwie jak najszybciej po zdiagnozowaniu tejże przypadłości. Uznaje się, że zez może być rozpoznany już po trzecim miesiącu życia dziecka, wtedy schorzenie to podlega specjalistycznej konsultacji okulistycznej.

Usunięcie zeza jest najłatwiejsze z początkowej fazie powstawania tej przypadłości. To wtedy najczęściej wystarcza odpowiednia rehabilitacja ortoptyczna, wtedy również możliwe jest leczenie przy pomocy właściwie dobranych okularów korekcyjnych. Wiele zależy od samego rodzaju zeza, jego stadium czy trwałych zmian w narządzie wzroku, które zostały wywołane przypadłością tego typu. W przypadku terapii przy pomocy okularów korekcyjnych niezbędne są badania mniej więcej co pół roku. Dzięki temu można badać poprawę wady i zmieniać właściwości szkieł korekcyjnych.

Nierzadko stosuje się również leki doraźne. To na przykład krople do oczu, których zadaniem jest rozszerzanie źrenic. Taka terapia możliwa jest u dzieci, które ukończyły już 4-ty rok życia. Warto również dodać, że przy występowaniu zeza bardzo często pojawia się także niedowidzenie. To możliwe jest do leczenia również przy pomocy specjalnych leków do stosowania doocznego.

Niestety, najczęściej konieczna jest korekta chirurgiczna. Taki sposób usunięcia zeza stosowany jest u 15% dzieci ze zdiagnozowana przypadłością tego rodzaju jak również praktycznie u wszystkich dorosłych. Operacja zeza u dorosłych jest koniecznością bowiem wada osiąga już wtedy bardzo zaawansowane stadium, powoduje też trwałe uszkodzenie narządu wzroku. Co więcej, operacja u osób dorosłych jest zwykle jedynie zabiegiem kosmetycznym i chociaż gałki oczne wracają do prawidłowego stanu to wyrządzonych szkód nie da się bardzo często naprawić.

Warto również wiedzieć, że zez nie zawsze powstaje w okresie dziecięcym. Z różnych przyczyn diagnozuje się go dopiero u osób dorosłych. Zez u dorosłych pojawia się w skutek wielorakich chorób, na przykład cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. W takich przypadkach, w pierwszej kolejności należałoby znormalizować stadium schorzeń, które przyczyniły się do powstania zeza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *