Jak rozpoznać guzy tarczycy?

Zmiany w obrębie gruczołu tarczycy czasem wykrywane są podczas rutynowego badania lekarskiego, czasem wyczuwa je sam pacjent. Zdarza się, że nie dają żadnych objawów i rozwijają się przez długie lata. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie guzy tarczycy muszą być od razu złośliwe. Najwięcej zmian ogniskowych tego rodzaju to niegroźne wole tarczycowe bądź łagodne tłuszczaki.

W diagnostyce rodzaju guzków i w ogóle ich występowania pomaga USG tarczycy. To podstawowe badanie, dzięki któremu mogą być one odpowiednio diagnozowane. Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się bezinwazyjnie, badanie trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Nie ma tez żadnych przeciwwskazań, by je wykonywać.

USG daje pełen obraz powstałych zmian natomiast, by rozróżnić rodzaj guzków niezbędna staje się biopsja, czyli pobranie wycinka ze zmiany ogniskowej. Dopiero poddanie do dokładnej analizie pozwala rozpoznać typ zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie. W tarczycy najczęściej występują gruczolaki, guzki koloidowe oraz torbiele, które najczęściej są zmianami o charakterze łagodnym, nie wymagające jakiegokolwiek leczenia. Operacyjnie usuwa się natomiast najczęściej zmiany nowotworowe – nierzadko koniecznym jest usunięcie nie tylko powstałej zmiany, ale również całego gruczołu. Zmiany łagodne można pozostawić bez leczenia, z zaleconą częstą obserwacją bądź próbować leczyć farmakologicznie, przepisując pacjentowi stosowne leki doustne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *