Jak rozpoznać guzy tarczycy?

Zmiany w obrębie gruczołu tarczycy czasem wykrywane są podczas rutynowego badania lekarskiego, czasem wyczuwa je sam pacjent. Zdarza się, że nie dają żadnych objawów i rozwijają się przez długie lata. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie guzy tarczycy muszą być od razu złośliwe. Najwięcej zmian ogniskowych tego rodzaju to niegroźne wole tarczycowe bądź łagodne tłuszczaki.

W diagnostyce rodzaju guzków i w ogóle ich występowania pomaga USG tarczycy. To podstawowe badanie, dzięki któremu mogą być one odpowiednio diagnozowane. Badanie ultrasonograficzne przeprowadza się bezinwazyjnie, badanie trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Nie ma tez żadnych przeciwwskazań, by je wykonywać.

[AdSense-B]

USG daje pełen obraz powstałych zmian natomiast, by rozróżnić rodzaj guzków niezbędna staje się biopsja, czyli pobranie wycinka ze zmiany ogniskowej. Dopiero poddanie do dokładnej analizie pozwala rozpoznać typ zmiany i wdrożyć odpowiednie leczenie. W tarczycy najczęściej występują gruczolaki, guzki koloidowe oraz torbiele, które najczęściej są zmianami o charakterze łagodnym, nie wymagające jakiegokolwiek leczenia. Operacyjnie usuwa się natomiast najczęściej zmiany nowotworowe – nierzadko koniecznym jest usunięcie nie tylko powstałej zmiany, ale również całego gruczołu. Zmiany łagodne można pozostawić bez leczenia, z zaleconą częstą obserwacją bądź próbować leczyć farmakologicznie, przepisując pacjentowi stosowne leki doustne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.