Na czym polega tomografia dna oka?

Badanie oct, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka zalicza się do najbardziej nowoczesnych metod diagnostyki zaburzeń narządu wzroku. To właśnie dzięki niej możliwe staje się nie tylko rozpoznanie, ale również monitorowanie przebiegu leczenia chorób siatkówki oka.

Badanie oct jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Można je wykonywać wielokrotnie, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań a samo badanie nie wywołuje jakichkolwiek skutków ubocznych. Oct może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku, jedynym wyznacznikiem jest fakt, iż pacjent podczas badania musi znajdywać się w pozycji siedzącej.

Pacjent, który chciałby przeprowadzić tego rodzaju badanie może znaleźć jego szczegółowy opis oraz placówki, w jakich takowe jest wykonywane w internecie. W wyszukiwarkę można wpisać hasło, na przykład „badanie oct warszawa”, by poznać wszelkie szczegóły.

Należy wspomnieć, iż przed badaniem nie jest koniecznym żadne specjalne przygotowanie pacjenta. Na kilka godzin przed jego przeprowadzeniem zakrapla się oczy chorego kroplami, których działanie ma rozszerzyć źrenicę każdego oka. Po tym czasie, pacjent proszony jest o zajęcie miejsca przy specjalnym aparacie oraz umieszczenie głowy na specjalnej podpórce. Oczy zaś są zbliżone do „wizjera”, dzięki któremu lekarz może ocenić ich stan w powiększeniu. Całe badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut a po nim można od razu wrócić do dotychczasowej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *