Klasy terapeutyczne w szkołach specjalnych

klasy terapeutyczne

Dzieci z zaburzeniami, takimi jak autyzm czy asperger wymagają szczególnej troski zarówno w domu jak i podczas szkolnej edukacji. Ponieważ choroba najczęściej nie pozwala na odpowiednią komunikację z otoczeniem i rówieśnikami powinno zadbać się, by klasy terapeutyczne stwarzały dogodne warunki nie dla ogółu, ale dla każdej jednostki pobierającej w niej naukę i korzystającej ze specjalistycznej terapii.

Klasy terapeutyczne najczęściej tworzone są w szkołach specjalnych w Warszawie czy innym mieście w Polsce. Charakteryzują się przede wszystkim mniejszą ilością dzieci – nierzadko naukę pobiera w nich jednorazowo tylko około 6-8 uczniów i właśnie dzięki temu wyszkolony specjalista może skupić swoją uwagę na potrzebach każdego z nich.

[AdSense-B]

Co więcej, w klasach takich obecnych jest stale dwóch nauczycieli bowiem jak wspomnieliśmy dzieci z zaburzeniami tego rodzaju wymagają szczególnej opieki.

Warto również zwrócić uwagę na same zajęcia, jakie prowadzone są w klasach terapeutycznych. W nich oprócz podstawowego programu nauczania realizuje się także te autorskie, wymyślone przez szkołę i wyszkoloną kadrę. Ponadto nauka musi być zawsze połączona z właściwą terapią, która pozwoli na swobodny i efektowny rozwój każdego ucznia.

Trzeba również nadmienić, ze terapia, jaka prowadzona jest w tego rodzaju klasach opiera się zarówno na zajęciach relaksacyjnych, sprawnościowych, muzycznych, socjoterapeutycznych czy rewalidacyjnych. Tylko taki komplet pozwoli osiągnąć najlepsze skutki leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *